Informacje o mieœcie Galeria fotografii Informacje dla turystów Plan miasta Mapa regionu Forum dyskusyjne Księga goœci Statystyki odwiedzin Kontakt z autorem strony Do strony głównej Serwis Internetowy Miasta Frombork
Frombork.NET
· Strona główna
· Urząd Miasta i Gminy
· Historia miasta
· Zalew Wiślany
· Muzeum
· O Mikołaju Koperniku
· Mapa regionu

· Plan miasta
   (polecamy!)

Galeria
· Miasto
· Wzgórze katedralne
· Katedra
· Zalew Wiślany
· Frombork zimą
· Spojrzenia
Spotkania
· Księga gości
· Forum dyskusyjne
· Polecaj nas!
· Uwagi do autorów
Różności
Najelpszym sposobem na zrozumienie tego co tak zafascynowalo Mikołaja Kopernika jest użycie programu Celestia. Grafika 3D (średnie wymagania sprzętowe) zrobi swoje. Na mnie program zrobił kosmiczne wrażenie :-)
Polecam!!!
2006-07-27, admin

Pomóż naszemu miastu, naszej witrynie i sobie!
Promuj się na naszej witrynie.
Cennik znajdziesz tutaj
2006-01-03, admin

Ktoś kiedyś powiedział: "Jeżeli nie możesz czegoś znaleźć w sieci, to znaczy, że ta rzecz nie istnieje". Wg aktywności mieszkańców (na podstawie postów na forum i wiadomości e-mail) Frombork ma 10 mieszkańców!
Bądź aktywny, dyskutuj na naszym forum!
2005-12-15, admin

Frombork czy Toruń grodem Kopernika?
czytaj, komentuj, głosuj
2005-11-10, admin

Grób Mikołaja Kopernika!
komentuj
2005-11-04, admin
Inne strony
· Biuletyn Inf. Publicznej
· Urząd Miasta
· Muzeum
· Festiwal organowy
· Witryna żeglarska
POLECAMY!
· www.Zalew.org
· Wikipedia
· Strona prywatna
POLECAMY!
Historia Miasta
Frombork w XVII wieku


Frombork jest miasteczkiem położonym w województwie warmińsko-mazurskim na terenie powiatu braniewskiego, nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w dokumencie z 1278 roku, w którym biskup Henryk Fleming zapisał swojemu bratu Gerhardowi łany koło "grodu Naszej Pani". W tym samym roku, gdy w czasie powstania Prusowie zniszczyli Braniewo wraz z katedrą, biskup Fleming przeniósł stolicę diecezji do Fromborka i zbudował tu katedrę drewnianą pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej.

Prawa miejskie nadał Fromborkowi biskup Eberhard z Nysy dnia 8 lipca 1310 roku. Miasto ulokowane na prawie lubeckim miało własny samorząd i herb: w czerwonym polu blankowana brama miejska, między dwiema wieżami nad bramą tronuje Madonna w niebieskim płaszczu z Dzieciątkiem. Miastu nadano regularny kształt zbliżony do prostokąta z wydłużonym rynkiem pośrodku, na którym mieścił się ratusz. W północno-wschodnim krańcu miasta wybudowano kościół parafialny pod wezwaniem Św. Mikołaja.

Od XIII wieku Frombork należał do kapituły warmińskiej, która w latach 1329-1388 wzniosła katedrę na wzgórzu w południowej części miasta. Na przełomie XIV-XV wieku otoczono ją murami obronnymi z systemem baszt, wież i bram. Miasto nigdy nie miało murowanych umocnień obronnych, a jedynie wały ziemne i palisady, dlatego ostateczne schronienie dla ludności w wypadku najazdu stanowiły umocnienia katedry. Wzdłuż traktu z Braniewa do Elbląga na dwóch swoich rogatkach Frombork posiadał dwie bramy wjazdowe: Młyńską i Kowalską. Na przedmieściu od strony Braniewa kapituła ufundowała szpital Św. Ducha z kaplicą Św. Anny. Istniał również szpital pod wezwaniem Św. Jerzego założony w XIV wieku, który ostatecznie został zburzony w XIX wieku.

Istotnym problemem, który wiele ówczesnych miast musiało rozwiązać, było zaopatrzenie w bieżącą wodę. Lokalizacja Fromborka podyktowana względami bezpieczeństwa była pod tym względem zgoła niefortunna. Niedogodność tę miasto rozwiązało w sposób imponujący: wykopano kanał, którym skierowano część wód rzeki Baudy w stronę miasta. Był to unikalny w skali europejskiej pomnik średniowiecznej inżynierii.

Ludność Fromborka utrzymywała się z uprawy roli, hodowli i połowów na Zalewie. W połowie XV wieku powstał port rybacki. Miał on własną wieżę strażniczą spełniającą rolę latarni morskiej. Z portu tego statki przewoziły produkty rolne do Gdańska, przywożąc różne wyroby przemysłowe. Od roku 1564 istniała tu gildia rybacka.

We Fromborku większość lat z okresu 1510-1543 spędził wielki astronom Mikołaj Kopernik, którego prochy spoczywają we fromborskiej katedrze.

Gród Kopernika w ciągu wieków przeżywał wiele trudności z powodu częstych wojen. Właściwie nie było stulecia, w którym miasto nie zostałoby zniszczone. Już w roku 1414, podczas wojny polsko-krzyżackiej, Frombork został splądrowany i spalony. Podobnie w wojnie 13-letniej, gdy w 1454 roku zdobył je przywódca czeski Jan Skalski. Również dała się we znaki wojna z księciem Albrechtem Brandenburskim, ostatnim wielkim mistrzem krzyżackim, który je zdewastował w 1520 roku. Ogromne straty poniósł Frombork w czasie wojen szwedzkich. Po zajęciu i okupowaniu północnej części Warmii i Prus w latach 1626-1635, Gustaw Adolf ograbił miasto, zwłaszcza katedrę i wzgórze katedralne. Wywiózł bezcenne skarby kultury: rzeźby, obrazy, dzieła sztuki i rękopisy (również kopernikańskie). Zarówno w czasie potopu (1655-1660), jak i podczas wojny północnej (1701-1721) Szwedzi nie oszczędzili Fromborka, powodując liczne spustoszenia. Gdy toczyła się wojna siedmioletnia (1756-1763), a następnie wojna napoleońska (1807-1809), Gród Kopernika ponownie padał ofiarą grabieży nieprzyjaciela. Poważnym zniszczeniom uległ także podczas ostatniej wojny, głównie w końcowej jej fazie. Należy wspomnieć, że w przywracaniu miastu dawnej świetności, zasadniczą rolę odegrała harcerska Operacja 1001 Frombork.

Obecnie Frombork jest małym miastem liczącym 2602 mieszkańców. Ożywia się w okresie letnim, przyciągając wielu turystów atrakcyjną architekturą, licznymi zabytkami kultury polskiej (zwłaszcza związanymi z osobą Mikołaja Kopernika) i korzystnym położeniem nad Zalewem Wiślanym.


Bibliografia:

  1. Czubiel L., Zabytki Fromborka, w: Komentarze Fromborskie, pod red. L. Czubiel, z. II, Olsztyn 1968, s. 23-45.
  2. Kurowski E., Dzieje Fromborka. Historia miasta do 1998 roku, Frombork 2000.
  3. Obłąk J., Katedra we Fromborku, Olsztyn 1969.
  4. Piaskowski T., Sikorski J., Frombork, Pojezierze, Olsztyn 1972.


Podziękowania dla autorów tekstu M i M T.

Prawa autorskie © Serwis Internetowy Miasta Frombork Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2005-10-09 (40951 odsłon)

[ Wróć ]

Copyright 1999-2011 eM.
Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zamieszczonych materiałów, bez zgody autora zabronione.